Reklama
Tom XXI
CHIRURGICZNE PRZYCZYNY BÓLU W KLATCE PIERSIOWEJ Drukuj

Pełny tekst

Jan Deneka, Stanisław Głuszek, Dorota Kozieł

CHIRURGICZNE PRZYCZYNY BÓLU W KLATCE PIERSIOWEJ

SURGICAL CAUSES OF CHEST PAIN

 

STRESZCZENIE
Ból w klatce piersiowej jest objawem często spotykanym w praktyce chirurga. Najczęstszą przyczyną jego powstania są urazy, w których ból wskazuje swoją lokalizacją na miejsce i rodzaj urazu w klatce piersiowej. Zdarza się jednak, że uraz dotyczy innych okolic ciała niż wynikałoby to z umiejscowienia bólu. Ból w klatce piersiowej może towarzyszyć również licznym schorzeniom, w których proces chorobowy (zapalenie, nowotwór, obturacja, przedziurawienie przewodu pokarmowego i inne) toczy się nie tylko w klatce piersiowej, ale również poza nią.

Więcej…
 
MIESZANY GUZ PODŚCIELISKOWO-NABŁONKOWY NERKI - OPIS PRZYPADKU Drukuj

Pełny tekst

Piotr Lewitowicz, Agata Horecka-Lewitowicz, Marek Długosz, Sławka Urbaniak

MIESZANY GUZ PODŚCIELISKOWO-NABŁONKOWY NERKI - OPIS PRZYPADKU

MIXED EPITHELIAL AND STROMAL TUMOR OF THE KIDNEY - A CASE REPORT

 

STRESZCZENIE
W pracy opisano przypadek rzadkiego łagodnego guza nerki pod postacią Mixed epithelial and stromal tumor u 75-letniej kobiety. Klinicznie guz bezobjawowy, wykryty przypadkowo podczas usg jamy brzusznej. W usg guz lity hypoechogeniczny o średnicy 5 cm; w tomografii komputerowej wykazano w środkowej części kory prawej nerki litą zmianę o wymiarach 36×49×48 mm, modelującą zewnętrzny zarys nerki i ulegającą wzmocnieniu kontrastowemu słabszemu od pozostałego miąższu /42-48 jH/.

Więcej…
 
OCENA WSKAŹNIKÓW PROCESU ZAPALNEGO WE KRWI CHORYCH W PÓŹNYM STADIUM CHOROBY ZWYRODNIENIOWEJ STAWÓW Drukuj

Pełny tekst

Kinga Lis

OCENA WSKAŹNIKÓW PROCESU ZAPALNEGO WE KRWI CHORYCH W PÓŹNYM STADIUM CHOROBY ZWYRODNIENIOWEJ STAWÓW

EVALUATION OF INDICATORS OF INFLAMMATION IN THE BLOOD OF PATIENTS IN END STAGE OF OSTEOARTHRITIS

STRESZCZENIE
Celem pracy była ocena wskaźników procesu zapalnego u chorych w późnej fazie idiopatycznej choroby zwyrodnieniowej stawów w porównaniu do stanu obserwowanego u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów oraz u osób zdrowych. Badaniem objęto 100 kobiet w wieku od 32 do 82 lat, które podzielono na trzy grupy: grupę badaną (chzs) - 73 kobiety chore na idiopatyczną chorobę zwyrodnieniową stawów, w późnej fazie choroby, grupę odniesienia (rzs) - 7 kobiet chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, w zaawansowanym stadium choroby, oraz grupę kontrolną (k) - 20 kobiet, u których nie występowały choroby układu kostno- -stawowego oraz choroby o podłożu zapalnym. Badania wykonano w surowicy krwi żylnej, we krwi pełnej wersenianowej oraz we krwi pełnej cytrynianowej. Oznaczono liczbę krwinek białych (WBC), odczyn Biernackiego (OB) oraz stężenie białka C-reaktywnego (CRP).

Więcej…
 
KOMPLEKSOWE LECZENIE NERCZAKA PŁODOWEGO - DOŚWIADCZENIA WŁASNE Drukuj

Pełny tekst

Przemysław Wolak

KOMPLEKSOWE LECZENIE NERCZAKA PŁODOWEGO - DOŚWIADCZENIA WŁASNE

COMPLEX TREATMENT OF WILMS' TUMOR - OWN EXPERIENCE

 

STRESZCZENIE
Kompleksowe leczenie nerczaka płodowego u dzieci rozpoczęto w Kielcach w listopadzie 2007 roku. Stało się to możliwe po spełnieniu wszystkich warunków formalnych (udział hematologów-onkologów, chirurgów, radioterapeutów i patologa, po uzyskaniu zgody Komisji Bioetycznej i uwzględnieniu bazy lokalowej i diagnostycznej). Celem pracy jest przedstawienie możliwości leczenia, trudności terapeutycznych najmłodszego ośrodka leczenia nerczaka w Polsce. Materiał stanowi 4 dzieci, z których u dwojga całe leczenie przebiegało w Kielcach. Dwoje pozostałych ze względu na trudności w trakcie leczenia i skomplikowanie przypadków przekazano do innych ośrodków. Jeden z tych pacjentów po zabiegu operacyjnym w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej we Wrocławiu miał kontynuowane leczenie w Kielcach. Wnioski: Po odpowiednim przygotowaniu ośrodka (wykształcenie zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, stworzeniu warunków lokalowych, uzyskaniu zgody na leczenie) możliwe jest wprowadzenie leczenia nerczaka płodowego do ośrodka nieklinicznego.

Więcej…
 
ADHD - JEDEN Z NAJCZĘSTSZYCH PROBLEMÓW WIEKU ROZWOJOWEGO Drukuj

Pełny tekst

Agata Horecka-Lewitowicz, Piotr Lewitowicz, Monika Szpringer

ADHD - JEDEN Z NAJCZĘSTSZYCH PROBLEMÓW WIEKU ROZWOJOWEGO

ADHD - THE ONE OF THE MOST COMMON DISORDER AMONG CHILDREN

STRESZCZENIE
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, zwany zespołem hiperkinetycznym, charakteryzuje się obecnością trwałych wzorców zachowania, układających się w charakterystyczną triadę objawów: problemy z utrzymaniem uwagi, z kontrolą impulsywności oraz nadmierna ruchliwość. Objawy te są niewspółmierne do wieku i poziomu rozwoju dziecka. ADHD występuje na całym świecie, rozpoznawany jest najczęściej około 7 roku życia, ale objawy występują znacznie wcześniej, niekiedy są wyraźne przed 2 rokiem życia dziecka. Objawy ADHD utrzymują się u około 70% adolescentów i 30-50% osób dorosłych. Rozpowszechnienie oceniane jest w zależności od kryteriów - na 1 do 19%. Charakterystyczne dla ADHD objawy zakłócają funkcjonowanie osoby nim dotkniętej w środowisku domowym, szkolnym i rówieśniczym. Obecnie uważa się, że przyczyną tego zespołu jest opóźnienie dojrzewania struktur układu nerwowego, spowodowane zmianami w obrębie materiału genetycznego. Powoduje to zaburzenia strukturalne i biochemiczne, przejawiające się zaburzeniami procesów poznawczych i kontroli zachowania.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]