ANALIZA STANU ZDROWIA I WYBRANYCH CECH MOTORYCZNYCH KANDYDATÓW NA STUDIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I ZDROWOTNEGO UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO Drukuj

Elżbieta Bittner-Czapińska, Mirosław Janiszewski

Przebadano 225 osób w wieku 18-21 lat ubiegających się o przyjęcie na studia o kierunku wychowanie fizyczne i zdrowotne Uniwersytetu Łódzkiego.

Kandydaci zostali poddani wielokierunkowym badaniom specjalistycznym oraz testom ergonometrycznym, pomiarom siły, wytrzymałości, pomiarom czasu reakcji i precyzji ruchów. Z przeprowadzonych badań wynika, iż u młodzieży ubiegającej się o podjęcie studiów stwierdza się znaczny odsetek dysfunkcji narządowych upośledzających sprawność ustroju. Analiza poziomu cech motorycznych wykazała obniżenie wydolności fizycznej oraz wytrzymałości statycznej mięśni brzucha.

Słowa kluczowe: sprawność studenta, wydolność fizyczna.

The test was conducted among 225 persons aged 18-21, who applied to study physical and health education. All candidates underwent various special tests and ergometric tests. The tests measured strength, endurance, reaction time and accuracy of movement. The results show that candidates who would like to study the above mentioned courses suffer from some disfunctions of the organs which handicap the efficiency of the organism. The analysis of motor features underlined the decrease of physical efficiency and static endurance of abdominal muscles.

Key words: study physical, physical officiency.