PIERWOTNE NADCIŚNIENIE PŁUCNE - OPIS DWÓCH PRZYPADKÓW CHOROBY U RODZEŃSTWA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM Drukuj

Andrzej Błaszczyk

Pierwotne nadciśnienie płucne jest rzadką chorobą o postępującym przebiegu, niejasnej etiologii i złym rokowaniu, występującą również u dzieci, rozpoznawaną poprzez wykluczenie schorzeń mogących prowadzić do wtórnego nadciśnienia płucnego.

Przedstawiono 2 przypadki choroby przebiegającej z różną dynamiką u rodzeństwa odmiennej płci w wieku przedszkolnym.

Słowa kluczowe: pierwotne nadciśnienie płucne.

Idiopathic pulmonary hypertension is a rare, progressive and poorly understood condition with bad prognosis, also occurring in children, which is diagnosed by excluding conditions which may lead to secondary pulmonary hypertension. The case of illness in siblings of different sex in preschool age, running with different dynamism is presented.

Key words: idiopathic pulmonary hypertension.