LOKALIZACJA WTÓRNYCH BOCZNYCH SKRZYWIEŃ KRĘGOSŁUPA U DZIEWCZĄT W WIEKU 12-15 LAT Z WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO Drukuj

Jacek Wilczyński

Celem badań była ocena lokalizacji wtórnych bocznych skrzywień kręgosłupa u dziewcząt w wieku 12-15 lat.

Badaniami objęto 247 wylosowanych uprzednio dziewcząt ze Szkoły Podstawowej Nr 13 i Gimnazjum Nr 4 w Starachowicach. Średnia wysokość ciała dziewcząt wynosiła 161,45 cm, masa ciała 50,84 kg, BMI 19,43. W badaniach postawy zastosowano technikę fotogrametrii przestrzennej, wykorzystującą efekt mory projekcyjnej. W grupie dziewcząt wystąpiło 177 (77,66%) skrzywień wtórnych, wśród których najwięcej było skrzywień lędźwiowych (L) 112 (63,28%), następnie piersiowych (TH) 65 (36,72%). Test χ2 nie wykazał u dziewcząt istotnej zależności lokalizacji skrzywienia wtórnego od wieku. We wszystkich grupach wiekowych przeważały skrzywienia wtórne lędźwiowe.
Słowa kluczowe: postawa ciała, postawa skoliotyczna, boczne wtórne skrzywienie kręgosłupa.

The aim of the research was to evaluate the location of primary lateral curvatures of the spine among girls aged 12 to 15 from the Świetokrzyskie Province. First, 247 girls aged 12 to 15 were drawn from the Primary School number 13 and from the Gymnasium number 4 in Starachowice and next they were examined. The research was carried out in November 2005. In the research the spatial photogrammetic method with the use of projection chamber effect was applied. In the group of girls there were the most cases of lumbar curvatures (L) – 112 (63,28%) then there were thoracic curvatures (TH) 65 (36,72%). The χ2 test has not shown any essential dependence between the location of primary curvature of the spine and the girls’ age. In all examined groups the lumbar curvatures dominated.
Key words: body posture, scoliosis posture, lateral curvature of the spine.