DZIECKO W SZPITALU A RYZYKO KRZYWDZENIA INSTYTUCJONALNEGO Drukuj

Mieczysława Perek, Grażyna Cepuch

Dziecko w szpitalu narażone jest na silne negatywne emocje, które obciążają psychikę, niekorzystnie wpływają na proces leczenia i dalszy rozwój dziecka. Chore dziecko wymaga respektowania jego praw i potrzeb rozwojowych oraz szczególnej ochrony przed cierpieniem fizycznym i emocjonalnym. Niezaspokojenie podstawowych potrzeb, jak również nieprzestrzeganie praw dziecka mogą posiadać znamiona krzywdzenia emocjonalnego w wymiarze instytucjonalnym, którego skutki mogą mieć dramatyczne następstwa dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Celem pracy jest przedstawienie medyczno-prawnych inicjatyw na rzecz dziecka hospitalizowanego, omówienie zagrożeń występowania przemocy instytucjonalnej oraz działań profilaktycznych w celu ograniczenia stresogennego wpływu środowiska szpitalnego.
Słowa kluczowe: dziecko, szpital, prawa, krzywdzenie.

A child staying in a hospital is at risk of strong negative emotions, which affect psyche, influence therapy and child's further development adversely. Ill child requires respect for his/ her rights and developmental demands, and special protection from physical and emotional suffering. When those basic needs are not met and children rights are not respected, child's situation may have elements of emotional abuse of institutional character, which outcomes may lead to consequences tragic to proper development of a child. The aim of this work is to describe difficult psychological situation of an ill child, development of medical and legal initiatives in favor of a hospitalized child, discussion of institutional abuse threats and prevention in order to limit stressing influence of hospital environment.
Key words: child, hospital, law, abuse.