ROLA PIELĘGNIAREK W ZESPOŁACH LECZENIA BÓLU JAKO PROFESJONALNEJ FORMY TERAPII BÓLU POOPERACYJNEGO Drukuj

Małgorzata Knap, Renata Szebla

STRESZCZENIE
Wielospecjalistyczne podejście do zagadnienia leczenia bólu, obejmując personel medyczny zajmujący się leczeniem bólu, zapewnia ciągłość opieki od bloku operacyjnego po oddziały zabiegowe. Realizujący zadania zespół leczenia bólu, w którym znajduje się anestezjolog, pielęgniarka anestezjologiczna, chirurg, pielęgniarka zabiegowa i farmakolog daje pewność, że ból leczony będzie skutecznie, a poziom satysfakcji hospitalizowanego pacjenta wyższy. Pielęgniarki prowadzą systematyczną kontrolę natężenia bólu i rejestrują jego poziom w dokumentacji medycznej, prowadzą terapię bólu zgodnie z zaleceniami anestezjologa i lekarza prowadzącego. Lekarz w zakresie obowiązków ma konsultację pacjenta oraz bieżący nadzór nad leczeniem bólu. Gwarantem dobrze pojętej współpracy w wielospecjalistycznym zespole leczenia bólu jest wiodąca rola pielęgniarki anestezjologicznej, która we współpracy z pielęgniarkami zabiegowymi powinna być koordynatorem działań ze względu na pełny zakres kwalifikacji zawodowych w tej specjalności.

U wszystkich pacjentów, u których zastosowano techniki ciągłej analgezji regionalnej, powinien być prowadzony nadzór przez wykwalifikowane pielęgniarki anestezjologiczne. Leczenie bólu pooperacyjnego tylko wówczas przyniesie oczekiwane rezultaty terapeutyczne, kiedy organizacja leczenia bólu pooperacyjnego będzie realizowana w sposób zapewniający warunki bezpieczeństwa pacjenta. Usystematyzowany sposób leczenia bólu, opierający się na rekomendacjach towarzystw naukowych, stwarza szpitalom możliwość do ubiegania się o certyfikacje tych działań. Cel pracy. Celem pracy była próba oceny udziału pielęgniarek w zespołach leczenia bólu oraz ocena ich przygotowania do sprawowania opieki nad pacjentami, u których zastosowano techniki ciągłej analgezji zewnątrzoponowej po operacjach torakochirurgicznych, urologicznych, chirurgicznych i traumatologii. Podjęto próbę oceny zapotrzebowania na szkolenia specjalistyczne z zakresu leczenia bólu pooperacyjnego, nadając pielęgniarkom uprawnienia do podawania leków do przestrzeni zewnątrzoponowej i profesjonalnego nadzorowania terapii bólu pooperacyjnego. Materiał i metody. Badaniami objęto wszystkie placówki ochrony zdrowia w województwie, które realizują procedury chirurgiczne i stosują multimodalną analgezję pooperacyjną. Jako narzędzie badawcze wykorzystano kwestionariusz ankiety zawierający 20 pytań. Pytania dotyczyły rodzaju wykonywanych zabiegów operacyjnych z zastosowaniem analgezji bólu pooperacyjnego oraz udziału pielęgniarek w zespołach leczenia bólu. Zastosowano pytania zamknięte, opatrzone zestawem możliwych odpowiedzi. Wnioski. Szpitale wykonują procedury chirurgiczne z zastosowaniem technik analgezji zewnątrzoponowej. Personel pielęgniarski nie zawsze uczestniczy w szkoleniach o tematyce leczenia bólu pooperacyjnego. Istnieje pilna potrzeba szkolenia pielęgniarek na poziomie kursu specjalistycznego, nadającego pielęgniarkom uprawnienia do podawania leków do przestrzeni zewnątrzoponowej, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pacjenta.