ŚWIADOMOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZDROWIE WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA A JAKOŚĆ ŻYCIA Drukuj

Przemysław Nowak

Świadomość stanu zdrowia jest wysoka tak wśród studentów studiów podyplomowych Akademii Świętokrzyskiej, jak i personelu medycznego szpitala neuropsychiatrycznego w Kielcach. Dużą aktywność fizyczną wykazali studenci, mniejszą pracownicy medyczni. Sposób odżywiania był zawsze odpowiedni wśród studentów. Czas snu był krótszy u kobiet pracujących i wśród mężczyzn (studentów). Więcej palaczy było wśród personelu medycznego. Kobiety w obydwu grupach paliły dużo papierosów. Grupy preferują napoje alkoholowe niskoprocentowe: kobiety - wino, mężczyźni - piwo. Uzależnienia od narkotyków nie podawała żadna z grup. Obydwie grupy wykazały dużą świadomość i odpowiedzialność za stan swojego zdrowia, rzutującego na możliwość znalezienia "dobrej" pracy.

Słowa kluczowe: jakość życia, świadomość, odpowiedzialność.

Self-awareness of health state is high among the students of Świętokrzyska Academy and among the medical staff as well. The students declared higher physical activity than the medical staff. Dietary habits were always proper in students. The sleep period was shorter in working women and in men (students). There were more smokers among the medical staff. The woman in both groups smoked a lot of cigarettes. Low-percentage alcoholic beverages were preferred in both groups: women - wine, men - beer. None of the group was drug-addicted. Both groups presented high awareness and responsibility of their health state, which could affect the possibility of finding a "good" job.

Key words: quality of life, awareness, responsibility.