MEDYCZNE, SPOŁECZNE I PROFILAKTYCZNE ASPEKTY UZALEŻNIEŃ NARKOTYKOWYCH DZIECI I MŁODZIEŻY Drukuj

Monika Szpringer

W opracowaniu omówiono medyczne i społeczne skutki uzależnień narkotykowych dzieci i młodzieży oraz działania profilaktyczne w tym zakresie. Opisano kryteria diagnozowania uzależnień od substancji psychoaktywnych i właściwości niektórych narkotyków w aspekcie skutków medycznych ich zażywania z omówieniem objawów fizycznych i fizjologicznych zmian, jakie wywołują w organizmie. Na przykładzie rozmiarów uzależnień w poszczególnych województwach Polski w latach 2001-2002, omówiono ich skutki społeczne. W końcowej części opracowania poruszono zagadnienia profilaktyki uzależnień narkotykowych. Wnioski sprowadzają się do konieczności przeciwdziałania uzależnieniom dzieci i młodzieży poprzez wprowadzanie w szkołach i w środowiskach lokalnych bardziej skutecznych programów profilaktycznych.

Słowa kluczowe: uzależnienia narkotykowe, profilaktyka.

Medical and social effects of drug addictions among children and youth are discussed in the study. Criteria for diagnosing addictions to psychoactive substances, as well as characteristics of some drugs and medical effects of taking them with the description of physical and physiological changes caused in the organism have been presented. Social effects are discussed on the basis of the extent of addictions in Poland in particular provinces in the years 2001-2002. Issues connected with the prevention of drug addiction are brought up in the final part of the study. The conclusions call for the necessity of undertaking actions which aim at counteracting children's and youth's addiction by introducing more effective preventive programmes at schools and in local communities.

Key words: drug addictions, prevention.