WSPÓŁCZESNE POGLĄDY NA CIĘŻKIE URAZY CZASZKOWO-MÓZGOWE Drukuj

Jacek Stypuła

WSPÓŁCZESNE POGLĄDY NA CIĘŻKIE URAZY CZASZKOWO-MÓZGOWE

Na podstawie piśmiennictwa omówiono problematykę ciężkich urazów czaszkowo-mózgowych, poczynając od ich epidemiologii i głównych przyczyn.

W artykule zawarte są podstawowe dane na temat obrażeń pierwotnych i wtórnych mózgowia, fizjologii i patofizjologii ciśnienia śródczaszkowego oraz metabolizmu mózgowego w stanach prawidłowych i kryzysu energetycznego. Omówiono problem patofizjologii obrzęku mózgu i podstawowe drogi przemian metabolicznych w stanie ostrych niedoborów energetycznych z uszkadzającą rolą jonów wapnia, metabolitów kaskady kwasu arachidonowego, wolnych rodników i peroksydacji lipidów. W końcowej części przedstawiono podstawowe zasady pierwszej pomocy i główne założenia terapeutyczne.

Słowa kluczowe: ciężkie urazy głowy, ciśnienie śródczaszkowe, kryzys energetyczny, obrzęk mózgu, metabolizm mózgowy.

On the basis of literature, we have discussed some problems of severe head injures, beginning with their epidemiology and their main causes. The paper contains elementary data concerning primary and secondary brain injures, physiology and pathophysiology of intracranial pressure as well as brain metabolism in normal states and in energetic crisis. We have discussed the problem of brain edema pathophysiology and basal metabolic pathways in the state of acute energetic deficit with injuring role of calcium ions, metabolic cascade of arachnoid acid, free radicals and lipid peroxidation. At the end we show basic principles of first aid and main therapeutic ways.

Key words: severe head injures, intracranial pressure, energetic crisis, brain edema, brain metabolism.