PROBLEMY ALKOHOLOWE MŁODZIEŻY ZE ZRÓŻNICOWANYCH SPOŁECZNIE ŚRODOWISK WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO Drukuj

Monika Szpringer, Barbara Błaszczyk

Celem badań było określenie rozmiarów zjawiska spożywania alkoholu przez młodzież w wieku 16--18 lat i występowania problemów z tym związanych w zależności od zróżnicowania środowisk w kategoriach

: miasto wojewódzkie, miasto powiatowe o przewadze zatrudnienia w przemyśle i miasto powiatowe z przewagą struktur rolniczych. Badaniem objęto wybrane szkoły ponadgimnazjalne w trzech miejscowościach: w Kielcach, Końskich i Staszowie. Zbadano ogółem 300 uczniów, w tym po 100 osób z każdego środowiska. Metodą badawczą był sondaż diagnostyczny, w ramach którego zastosowano technikę ankietowania i wywiadu. Spożywanie alkoholu przez młodzież powoduje liczne zagrożenia i szkody. Występują one we wszystkich badanych grupach. Wielkość tych szkód związana jest z rozmiarami i stylem konsumpcji napojów alkoholowych, ale zależy również od skuteczności i zasięgu działań profilaktycznych i naprawczych. Poważne szkody związane z piciem alkoholu występują u około 10-15% badanych. Zwiększa się liczba pijącej i upijającej się młodzieży, a w szczególności dziewcząt. Coraz częściej osoby nieletni e łączą alkohol z narkotykami.

Słowa kluczowe: problemy alkoholowe, profilaktyka uzależnień.

The aim of the investigation was to determine the size of the phenomenon of alcohol consumption by adolescents aged 16-18 years and the occurrence of related problems depending on the differentiation of communities in terms of: provincial city, industrial district [powiat] town and agricultural district town. The investigation included 300 students of upper secondary schools in three localities: Kielce, Końskie and Staszów, 100 persons from each community. The investigation method was a diagnostic questionnaire including interview. The consumption of alcohol by youth causes numerous threats and damages. They occur in all the investigated groups. The size of these damages is connected with the range and style of alcohol consumption and on also with the effectiveness of preventive and improvement actions. Considerable damages related to alcohol consumption occur in c. 10-15% of the investigated. The number of drinking and drunken students increases, particularly girls. Minor persons increasingly combine alcohol with drugs.

Key words: alcohol consumption, adolescents, drugs.