Reklama
Tom IX
PROFILAKTYKA PIERWOTNA I WTÓRNA UDARÓW MÓZGU Drukuj

Pełny tekst

 Barbara Błaszczyk, Remigiusz Czernecki,Helena Prędota-Panecka

Udar mózgu jest obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów w populacji ludzi dorosłych i główną przyczyną inwalidztwa we współczesnym świecie. Powoduje on, poprzez odległe następstwa, takie jak konieczność zapewnienia choremu opieki oraz długotrwałej rehabilitacji, najwyższe koszty leczenia spośród powszechnie występujących schorzeń.

Więcej…
 
WSPÓŁCZESNE ZJAWISKA DEMOGRAFICZNE A PROBLEMY ZDROWOTNE STARZEJĄCEGO SIĘ SPOŁECZEŃSTWA Drukuj

Pełny tekst

 Kazimiera Zdziebło

W całej Europie postępuje proces sukcesywnego starzenia demograficznego. Jest to niezaprzeczalny sukces, towarzyszą mu jednak trudne do rozwiązania problemy natury psychologicznej, społecznej i medycznej. Struktura współczesnej rodziny nie sprzyja kształtowaniu optymalnych warunków do sprawowania opieki nad starszymi, przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi w domu. Ograniczanie marginalizacji społecznej, spowodowanej wiekiem, stanowi poważne wyzwanie dla współczesnego wychowania, edukacji i komunikacji interpersonalnej Dla osób starszych charakterystyczne jest współwystępowanie wielu stanów chorobowych, co często prowadzi to do nadmiernej farmakoterapii.

Więcej…
 
EFEKTYWNE ZASTOSOWANIE STERYDOTERAPII W LECZENIU ZESPOŁU POKARDIOTOMIJNEGO PO 5 TYGODNIACH OD ZABIEGU OPERACYJNEGO W TRAKCIE ANTYBIOTYKOTERAPII U 29-LETNIEGO CHOREGO Z WADĄ WRODZONĄ SERCA I INFEKCYJNYM ZAPALENIEM WSIERDZIA (IZW) - OPIS PRZYPADKU Drukuj

Pełny tekst

 Beata Kraśnicka-Sokół, Marek Kochmański, Krzysztof Filczak, Aneta Oborska, Sławomir Sypuła

 Przypadek 29-letniego mężczyzny operowanego w 2003 roku z powodu częściowego kanału przedsionkowo-komorowego (PAVSD), który po 8 miesiącach od operacji został hospitalizowany z powodu utrzymujących się stanów gorączkowych i suchego kaszlu. W posiewach krwi stwierdzono obecność: Streptococcus mitis i Streptococcus species, a w badaniu echokardiograficznym obserwowano niedomykalność zastawki dwudzielnej.

Więcej…
 
INFEKCYJNE ZAPALENIE WSIERDZIA O ETIOLOGII NEISSERIA SICCA/NEISSERIA SUBFLAVA POWIKŁANE PRZETOKĄ AORTALNO-PRAWOPRZEDSIONKOWĄ - OPIS PRZYPADKU Drukuj

Pełny tekst

 Beata Kraśnicka-Sokół, Marek Kochmański, Krzysztof Filczak, Sławomir Sypuła

 58-letni chory ze stanami gorączkowymi do 40 stopni Celsjusza, ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 2, nadużywający alkoholu, został przyjęty 16.05.2005r. do szpitala z podejrzeniem ostrego zapalenia trzustki. Po wykluczeniu OZT, w stanie ogólnym skrajnie ciężkim, z podejrzeniem IZW, został przekazany do Kliniki Kardiologii.

Więcej…
 
RANY KLUTE SERCA JAKO POWIKŁANIE URAZOW PENETRUJACYCH KLATKI PIERSIOWEJ Drukuj

Pełny tekst

Stanisław Głuszek, Jarosław Matykiewicz

Praca przedstawia opis 2 przypadków ran kłutych serca leczonych na oddziale chirurgii ogólnej.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]