Reklama
Tom X
Tom X do pobrania Drukuj

Do pobrania pełna wersja tomu X Studiów Medycznych pobierz pdf

 
ROLA BIAŁEK POLYCOMB I TRITHORAX W ROZWOJU NOWOTWORÓW Drukuj

Pełny tekst

Joanna Wawszczyk, Jan Pałyga

Kluczową rolę w epigenetycznej kontroli różnicowania komórek i rozwoju organizmu odgrywają przeciwstawnie działające systemy regulatorowe: (i) represyjne kompleksy zawierające produkty genów Polycomb (PcG) oraz (ii) aktywatorowe kompleksy białkowe Trithorax (TrxG). Geny PcG zaangażowane są w wyciszanie i inaktywację specyficznych rejonów chromatyny. Białka Polycomb mogą remodelować strukturę chromatyny poprzez zablokowanie loci genów, natomiast geny Trithorax przeciwdziałają represji, powodując rozluźnienie chromatyny i w konsekwencji zwiększają dostęp czynników aktywatorowych.

Więcej…
 
CZY BADANIE POZIOMU HOMOCYSTEINY I WITAMINY B12 MA SZANSĘ ZOSTAĆ KLUCZEM DO ROZPOZNANIA I LECZENIA CHOROBY ALZHEIMERA? Drukuj

Pełny tekst

Małgorzata Fudala, Waldemar Brola, Wojciech Przybylski, Jan Czernicki

Najczęstszą przyczyną zespołów otępiennych jest choroba Alzheimera (ch.A) oraz naczyniopochodne uszkodzenie mózgu. Te procesy często ze sobą współistnieją i wzajemnie na siebie oddziałują. Zmiany patologiczne w mózgu w ch.A polegają na odkładaniu beta-amyloidu i białka tau. Obumieranie neuronów odbywa się drogą apoptozy lub poprzez uwalnianie kaskady wolnych rodników, działanie tlenku azotu i aminokwasów pobudzających. Wykazano, że podobne procesy biorą udział w aterogennym działaniu hiperhomocysteinemii. Za prawidłowe stężenie homocysteiny, która jest produktem przemiany metioniny, uważa się 5-15 ľmol/l. Poziom homocysteiny jest zależny od płci, wieku, stanów fizjologicznych (ciąża, menopauza). Może wzrastać w wyniku niewydolności nerek, hipotyreozy, nowotworów, cukrzycy, przyjmowanych leków, nieprawidłowego trybu życia.

Więcej…
 
PIERWOTNA ŻÓŁCIOWA MARSKOŚĆ WĄTROBY - NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCA CHOROBA AUTOIMMUNIZACYJNA WĄTROBY Drukuj

Pełny tekst

Ewa Dutkiewicz, Wiesław Kryczka, Agata Horecka-Lewitowicz

Pierwotna żółciowa marskość wątroby (PŻMW; PBC - Primary Biliary Cirrhosis) jest specyficznie narządowo postępującą autoimmunizacyjną chorobą wątroby definiowaną przez krążące autoprzeciwciała przeciwmitochondrialne (AMA-M2), destrukcję małych międzyzrazikowych i płatowych przewodów żółciowych z odczynem zapalnym, progresję w kierunku marskości i niewydolności wątroby. W IV stadium zaawansowania PŻMW obserwowano wzrost zachorowań na raka pierwotnego wątroby - hepatomy (HCC).

Więcej…
 
INDYWIDUALIZACJA PROCESU REHABILITACJI U OSÓB W WIEKU PODESZŁYM PO ARTROPLASTYCE BIODRA - STUDIUM DWÓCH PRZYPADKÓW Drukuj

Pełny tekst

Magdalena Wilk

Główną przyczyną dolegliwości bólowych i hipokinezji u osób starszych są występujące zmiany patologiczne w układzie narządu ruchu. Dominuje tutaj choroba zwyrodnieniowa stawów, która jest chorobą cywilizacyjną. Z kolei artroplastyka z użyciem endoprotezy, będąca leczeniem z wyboru u osób starszych, niesie spore ryzyko wystąpienia powikłań okołooperacyjnych, jak również związanych z akinezją. Bardzo ważne jest więc, aby odpowiednio zindywidualizowany program usprawniania został wdrożony już przed zabiegiem operacyjnym, a po artroplastyce odpowiednio zintensyfikowany pozwolił nie tylko na zapobieżenie powikłaniom, ale również na odzyskanie samodzielności pacjenta w lokomocji i w wykonywaniu czynności życia codziennego.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]