Reklama
Tom X
ANALIZA PRZYCZYN ORAZ CZYNNIKÓW ROKOWNICZYCH U CHORYCH LECZONYCH OPERACYJNIE Z POWODU SAMOISTNYCH KRWIAKÓW ŚRÓDMÓZGOWYCH Drukuj

Pełny tekst

Jacek Stypuła, Jacek Gołębiowski, Ewa Jachymczyk

Krwotoki wewnątrzmózgowe (śródmiąższowe) stanowią 10-15% wszystkich udarów mózgu. Określenie "samoistny krwiak śródmózgowy" (SKŚ) - nie spowodowany urazem - dotyczy tych sytuacji, w których obszar wynaczynionej krwi ma średnicę ponad 30 mm w części nadnamiotowej mózgu oraz 15 mm w tylnej jamie czaszki i pniu mózgowym. Wobec narastającej dostępności do nowoczesnych metod diagnostyki obrazowej centralnego układu nerwowego (CUN) i wynikających z tego standardów postępowania w udarach mózgu wykrywalność samoistnych krwiaków śródmózgowych w ostatnich latach lawinowo narasta i stanowi problem nie tylko neurologiczny, ale i neurochirurgiczny [1-3].
Słowa kluczowe: samoistny krwiak śródmózgowy, chirurgiczne leczenie samoistnych krwiaków śródmózgowych, wyniki leczenia, czynniki prognostyczne.

Więcej…
 
LĘK I DEPRESJA JAKO EMOCJONALNE UWARUNKOWANIA MOŻLIWOŚCI FUNKCJONALNYCH KOBIET PO RADYKALNYM LECZENIU RAKA PIERSI Drukuj

Pełny tekst

Renata Stępień, Irena Wrońska

Cel pracy. Celem pracy była ocena poziomu lęku i depresji u kobiet po radykalnym leczeniu chirurgicznym raka piersi w kontekście wybranych zmiennych stanu funkcjonalnego ujętych w pięciu dziedzinach: stan fizyczny, stan emocjonalny, życie rodzinne i towarzyskie, funkcjonowanie w życiu codziennym oraz obszarze specyficznych dolegliwości związanych z leczeniem raka piersi.

Więcej…
 
STYL ŻYCIA KOBIET PO MASTEKTOMII Drukuj

Pełny tekst

Barbara Wybraniec-Lewicka, Monika Szpringer, Grażyna Czerwiak, Maria Michalska, Ewa Ciura,

Styl życia jest jedną z podstawowych determinant zdrowia. Kształtowany jest w procesie wzajemnego oddziaływania warunków środowiska i indywidualnych wzorów zachowań, determinowanych przez czynniki społeczno-kulturowe i specyficzne cechy jednostki. W grupie zachowań prozdrowotnych ważne miejsce zajmuje aktywność ruchowa. Aktywność fizyczna podnosi nie tylko sprawność ruchową, zmniejszając ryzyko wielu chorób, ale poprawiając samopoczucie wyzwala optymizm jednostki, co pozwala obiektywnie spojrzeć na problemy życiowe wynikające z choroby nowotworowej.

Więcej…
 
FUNKCJONOWANIE CHOREGO Z BIAŁACZKĄ A AKCEPTACJA CHOROBY NOWOTWOROWEJ Drukuj

Pełny tekst

Grażyna Wiraszka, Barbara Lelonek

Celem podjętych badań była próba oceny poziomu przystosowania się do choroby nowotworowej oraz poszukiwanie zależności pomiędzy funkcjonowaniem pacjenta i samooceną stanu zdrowia a stopniem akceptacji choroby. Badaniami objęto 110 pacjentów hospitalizowanych z powodu białaczki. W pracy wykorzystano metodę wywiadu oraz Skalę Akceptacji Choroby - AIS (Acceptance of Illness Scale). Analiza statystyczna materiału badawczego wykazała, że ogólny wskaźnik akceptacji choroby w badanej grupie zawierał się w punktacji przedziału średniego, a lepiej przystosowują się do choroby nowotworowej chorzy funkcjonujący samodzielnie (p<0,01), deklarujący samodzielność w sytuacjach trudnych (p<0,001) oraz z niskim poczuciem choroby (p<0,01).

Więcej…
 
MEDYCYNA FIZYKALNA W PROFILAKTYCE ZDROWIA Drukuj

Pełny tekst

Włodzisław Kuliński

Medycyna fizykalna jest najstarszą dziedziną wśród specjalności lekarskich, a stosowane metody wykorzystywane są zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych. Jedną z głównych chorób współczesnej cywilizacji jest osteoporoza. Analiza częstości występowania złamań osteoporotycznych w różnych krajach wskazuje na negatywny wpływ rozwoju cywilizacji na występowanie tej choroby. W Polsce osteoporozę stwierdza się u 25% kobiet i 15% mężczyzn po 50 roku życia. Leczenie osteoporozy, schorzenia mającego charakter przewlekły i postępujący, jest długotrwałe i wielokierunkowe. Najistotniejsze jest więc wdrożenie metod mających charakter profilaktyczny, edukacja zdrowotna, właściwa aktywność ruchowa i stosowanie metod fizykalnych. Cel pracy. Ocena przydatności i skuteczności zmiennego pola magnetycznego niskiej częstotliwości (zpmncz) w profilaktyce utraty masy kostnej u chorych leczonych przewlekle sterydami z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP).

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]