Reklama
Tom XI
Tom XI do pobrania Drukuj

Do pobrania pełna wersja tomu XI Studiów Medycznych pobierz pdf

 
PROGRAM EDUKACJI ŻYWIENIOWEJ DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM I ICH RODZICÓW REALIZOWANY W KRAKOWIE Drukuj

Pełny tekst

Agnieszka Kozioł-Kozakowska, Beata Piórecka, Małgorzata Schlegel-Zawadzka

Edukacja żywieniowa to jeden z głównych elementów edukacji zdrowotnej kierowanej do różnych grup odbiorców. Wiele schorzeń cywilizacyjnych ma swoje uwarunkowania w utrwalonych z dzieciństwa błędnych nawykach żywieniowych.

Więcej…
 
CIĄŻA MŁODOCIANYCH - PROBLEM MEDYCZNY I SPOŁECZNY Drukuj

Pełny tekst

Beata Frankowicz-Gasiul, Anna Michalik, Agnieszka Czerwińska, Marzena Zydorek, Jolanta Olszewska, Jarosław Olszewski

Terminem "młodociane ciężarne matki" lub "nieletnie matki" określa się młode dziewczęta, które zaszły w ciążę i (lub) urodziły w okresie do 18. roku życia. Jednym z najczęstszych problemów życiowych młodocianych kobiet jest ciąża. Młodociane matki, przerywając szkołę i nie podejmując pracy zarobkowej, pozostają na utrzymaniu rodziców i są od nich zależne szczególnie pod względem materialnym. W niektórych przypadkach zdane są tylko na siebie, gdyż nie mogą liczyć ani na partnera, ani na rodziców

Więcej…
 
PRZYCZYNY ZACHOROWANIA NA OSTRE ZAPALENIE TRZUSTKI A ZAKRES INTERWENCJI PSYCHOEDUKACYJNEJ DLA REKONWALESCENTÓW Drukuj

Pełny tekst

Izabela Chmiel, Antoni Czupryna, Tomasz Brzostek, Maciej Górkiewicz

Cel pracy: Celem badań było określenie potrzeb psychoedukacji (PEI) u pacjentów powracających do zdrowia po przebytym ostrym zapaleniu trzustki (OZT) na podstawie wyników pomiaru poszczególnych aspektów jakości życia. Potwierdzenie hipotezy, że pożądany zakres psychoedukacji jest powiązany z przyczyną zachorowania na OZT. Materiał i metody: Grupę 142 rekonwalescentów po OZT hospitalizowanych w wybranej klinice w latach 2000-2006 podzielono na trzy podgrupy według przyczyny OZT: choroby pęcherzyka żółciowego (61 osób), nadużywanie alkoholu (40 osób), nieprawidłowa dieta (41 osób).

Więcej…
 
ETYKA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZAWODOWA W PRACY PIELĘGNIARKI SPRAWUJĄCEJ OPIEKĘ NAD PACJENTEM NEUROCHIRURGICZNYM Drukuj

Pełny tekst

Ewa Jachymczyk, Jacek Gołębiowski, Jacek Stypuła

W warunkach niezwykle szybkiego postępu, wiedzy i techniki medycznej, pielęgniarstwo XXI wieku tworzy swój nowy wizerunek. Zmianie ulega zakres działań pielęgniarki i otwierają się nowe dziedziny wiedzy pielęgniarskiej. W dobie wielkiego postępu i przemian społeczno-politycznych zachwianiu ulega świat wartości. Odzwierciedleniem tego jest coraz większy dystans dzielący ludzi od siebie i chłód emanujący w kontaktach interpersonalnych. Znamienny dla współczesnego społeczeństwa polskiego kryzys wartości nie powinien dotyczyć pielęgniarek, zwłaszcza sprawujących opiekę nad pacjentem neurochirurgicznym.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]