Reklama
Tom XVIII
Tom XVIII do pobrania Drukuj

Do pobrania pełna wersja tomu XVIII Studiów Medycznych pobierz pdf

 
POCZĄTKI ANESTEZJI W DENTYSTYCE Drukuj

Pełny tekst 

Jerzy Jan Supady

POCZĄTKI ANESTEZJI W DENTYSTYCE

THE BEGINNINGS OF ANAESTHESIA IN DENTISTRY

STRESZCZENIE 
Nazwę „anestezja” wprowadził do medycyny Amerykanin Oliver Wendel Holmes w latach czterdziestych XIX wieku. W tym czasie do znieczuleń i usypiania chorych zastosowano podtlenek azotu, eter i chloroform. Za ojca anestezji uznano amerykańskiego dentystę Horacego Wellsa, który pierwszy w dziejach medycyny wykorzystał znieczulające własności podtlenku azotu podczas ekstrakcji zębów.

Więcej…
 
JAKOŚĆ ŻYCIA W NAUKACH SPOŁECZNYCH Drukuj

Pełny tekst 

Aleksandra Cieślik, Aleksandra Słopiecka

JAKOŚĆ ŻYCIA W NAUKACH SPOŁECZNYCH

QUALITY OF LIFE IN THE SOCIAL SCIENCES

STRESZCZENIE 
Początkowo pojęcie „jakość życia” utożsamiano i używano zamiennie z poziomem życia. Naukowcy podjęli próbę stworzenia bardziej odpowiadającej rzeczywistości, wielowymiarowej definicji dobrobytu społecznego, uwzględniającej szeroko pojętą jakość życia. Duży wkład i impuls w badania nad omawianym w niniejszej pracy zagadnieniem wniósł A. Maslow w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Z czasem z pojęciem „jakość życia” (QOL) zaczęto identyfikować szerokie spektrum doznań. Problem ten stał się udziałem licznych dyscyplin naukowych.

Więcej…
 
NEUROLOGICZNE ASPEKTY ENCEFALOPATII WĄTROBOWEJ Drukuj

Pełny tekst

Waldemar Brola

NEUROLOGICZNE ASPEKTY ENCEFALOPATII WĄTROBOWEJ

NEUROLOGICAL ASPECTS OF HEPATIC ENCEPHALOPATHY

STRESZCZENIE 
W ostrej niewydolności wątroby wywołanej toksynami, wirusami hepatotropowymi lub lekami oraz w jej chorobach przewlekłych (marskość) dochodzi do upośledzenia odtruwającej funkcji wątroby. Toksyczne substancje pojawiają się w krążeniu ogólnym, a następnie docierają do mózgu, zaburzając jego funkcję i powodując objawy neuropsychiatryczne nazywane encefalopatią wątrobową (EW). Encefalopatia wątrobowa manifestuje się szerokim spektrum objawów o różnym nasileniu – od dyskretnego pogorszenia funkcji intelektualnych i zaburzeń zachowania, przez różnorodne objawy neurologiczne i narastające zaburzenia świadomości, aż do śpiączki wątrobowej ze sztywnością odmóżdżeniową.

Więcej…
 
ZABURZENIA ELEKTROLITOWE A PIERWOTNE NADCIŚNIENIE TĘTNICZE WPŁYW DIETY Drukuj

Pełny tekst

Marek Kochmański, Ewa Żylińska, Paweł Panin

ZABURZENIA ELEKTROLITOWE A PIERWOTNE NADCIŚNIENIE TĘTNICZE WPŁYW DIETY

ELECTROLYTES DISORDERS IN PRIMARY HYPERTENSION DIET'S EFFECT

STRESZCZENIE
Badania wskazują na istnienie dodatniej korelacji miedzy ilością spożywanego sodu i ujemnej korelacji między ilością spożywanego potasu a wysokością ciśnienia tętniczego krwi. Istnieją również dane świadczące o osobniczej wrażliwości na podaż tych pierwiastków, a szczególnie sodu. Nie ma natomiast dowodów na istotny wpływ wapnia i magnezu na wartość ciśnienia tętniczego. Z praktycznego punktu widzenia ważne jest, czy terapia nadciśnienia tętniczego uwzględniająca dietę o zwiększonej zawartości sodu, a bogata w potas zwiększa efekt leczenia farmakologicznego i/lub pozwala na jego redukcję. W leczeniu nadciśnienia tętniczego podkreśla się obecnie indywidualizację terapii.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]