Reklama
Tom XIX
Tom XIX do pobrania Drukuj

Do pobrania pełna wersja tomu XIX Studiów Medycznych pobierz pdf

 
SZKIC Z DZIEJÓW DYDAKTYKI MEDYCZNEJ W KIELCACH Drukuj

Pełny tekst 

Jerzy Krzewicki

SZKIC Z DZIEJÓW DYDAKTYKI MEDYCZNEJ W KIELCACH

THE HISTORICAL DRAFT OF MEDICAL TEACHING IN KIELCE

STRESZCZENIE 
W pracy przedstawiono zwięzły zarys historii szkolenia w Kielcach personelu medycznego wyższego i średniego. Opisano początki lekarskiej działalności dydaktycznej sięgające pierwszych lat XX wieku, kiedy to rozpoczęło swą działalność Towarzystwo Lekarskie. Tajne studia medyczne prowadzono w Kielcach w czasie okupacji hitlerowskiej w ramach działalności Uniwersytetu Ziem Zachodnich. W latach 1969–1991 istniał tu prężny filialny ośrodek krakowskiej Akademii Medycznej, gdzie prowadzono pełny zakres zajęć wykładowych, ćwiczeniowych i egzaminy dla studentów IV, V i VI roku. Spośród pracowników i studentów Instytutu Medycyny Klinicznej wywodzi się duża część kadry lekarskiej kieleckich placówek służby zdrowia i uczelni wyższych. Obszerną część pracy poświęcono kształceniu średniego personelu medycznego.

Więcej…
 
EWOLUCJA WIERTARKI DENTYSTYCZNEJ Drukuj

Pełny tekst 

Jerzy Jan Supady

EWOLUCJA WIERTARKI DENTYSTYCZNEJ

EVOLUTION OF DENTAL GRILL

STRESZCZENIE 
W starożytności, średniowieczu oraz w czasach późniejszych aż do XIX wieku konstruowano narzędzia do szlifowania i borowania ubytków próchnicowych zębów. Na przełomie XVIII i XIX wieku podejmowano liczne próby skonstruowania przyrządów i maszyn do borowania zębów. W 1797 roku Joseph Linderer zbudował wiertarkę, którą posługiwał się przy zakładaniu sztyftów korzeniowych.

Więcej…
 
JAKOŚĆ ŻYCIA W NAUKACH MEDYCZNYCH Drukuj

Pełny tekst 

Aleksandra Cieślik

JAKOŚĆ ŻYCIA W NAUKACH MEDYCZNYCH

QUALITY OF LIFE IN MEDICAL SCIENCE

STRESZCZENIE 
Nie wnikając w cele i zadania jakie na początku stawiano medycynie, w miarę coraz szybszego wkraczania w obszar nauk medycznych, nowych doskonalszych metod leczenia oraz zaawansowanej techniki, ukształtował się biomedyczny, a nawet biotechniczny wzorzec opieki. Walkę o przedłużenie i utrzymanie życia chorych, bez względu na jakość uratowanego życia, uznano za podstawowy cel opieki medycznej. Średnią długość życia populacji uznano za kryterium poprawy poziomu profilaktyki i opieki medycznej.

Więcej…
 
METODY DYDAKTYCZNE KONCENTRUJĄCE SIĘ NA REEDUKACJI I ROZWOJU OSOBISTYM Drukuj

Pełny tekst 

Helena Kuberová 

METODY DYDAKTYCZNE KONCENTRUJĄCE SIĘ NA REEDUKACJI I ROZWOJU OSOBISTYM

DIDACTIC METHODS FOCUSED ON REEDUCATION AND DEVELOPMENT OF INDIVIDUALS

STRESZCZENIE 
Niniejszy artykuł zawiera wyczerpujący opis metod dydaktycznych, które mogą zostać wykorzystane przez pielęgniarki w roli edukatora w procesie reedukacji i rozwoju jednostek. Ich efektywne wykorzystanie zależy od kwalifikacji pielęgniarek i ich doświadczenia. Autorka artykułu skupia się na rozwoju metod ochronnych nauczania – metody edukacyjne, rekonstrukcyjnych – metody wychowawcze, opartych na doświadczeniu – metody wychowawcze, interwencyjnych metod wychowawczych, edukacyjnych metod pozytywnych, metody studium przypadku, metody egzemplifikacji, metody leczenia (terapii zabawą, pracą i działalnością terapeutyczną).

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]