Reklama
TOM XXIII
Tom XXIII Drukuj

Do pobrania pełna wersja tomu XXIII Studiów Medycznych pobierz pdf

 
POSTUROLOGIA - NAUKA O POSTAWIE CIAŁA CZŁOWIEKA Drukuj

Jacek Wilczyński

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Do utrzymania człowieka w pozycji stojącej służy złożony mechanizm neurofizjologiczny, którego tajemnice dopiero zaczęto poznawać. Stosunkowo niedawno zrozumiano, jakim zjawiskom fizjologicznym zawdzięcza się możliwość utrzymywania pozycji stojącej. Dzięki posturologii jesteśmy w stanie przyjść z pomocą osobom, które mają wady postawy lub mają trudności z jej utrzymaniem. Jednym z pierwszych posurologów był XIX-wieczny niemiecki lekarz Karl von Vierordt. Wkładał badanym osobom szpiczaste hełmy zakończone piórem połączonym z zaczernioną kartką papieru. To proste urządzenie rejestrowało wahnięcia postawy. W ten sposób Karl von Vierordt stworzył podstawy posturologii.

Więcej…
 
WPŁYW REAKCJI HIPERTENSYJNEJ NA WYNIK TESTU WYSIŁKOWEGO U MĘŻCZYZN Drukuj

Jolanta Kołakowska, Marek Kochmański

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Celem pracy była potrzeba sprawdzenia, czy taką samą wartość diagnostyczną ma test wysiłkowy, w czasie którego przyrost ciśnienia tętniczego krwi u mężczyzn jest adekwatny oraz test, podczas którego wystąpiła reakcja hipertensyjna. Ponadto oceniono wpływ różnych czynników, takich jak: wiek, obecność objawów klinicznych oraz przedstawiono liczbę i lokalizację istotnych zmian w tętnicach wieńcowych. Materiał i metodyka: Do badania, które w dużej mierze miało charakter retrospektywny, włączono 130 pacjentów.

Więcej…
 
CHIRURGIA LAPAROSKOPOWA W LECZENIU POWIKŁAŃ ZAPALENIA TRZUSTKI - STUDIUM 18 PRZYPADKÓW I PRZEGLĄD PIŚMIENICTWA Drukuj

Anatolij Shchastny, Aleksandr Siatcouski, Siarhei Panko

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Wstęp: Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki (pzt) stanowi istotny problem w chirurgii ogólnej. W rozwiniętych krajach pzt występuje w 25?30 przypadkach na 100 000 ludności. Wzrost zachorowalności w wieku młodym i średnim w strukturze przewlekłych zapaleń trzustki czyni ten problem bardzo aktualnym. Chirurgiczne metody stosuje się u 40% pacjentów z pzt po nieskutecznym leczeniu zachowawczym. Podstawowymi wskazaniami dla leczenia chirurgicznego są ból brzucha, powikłania po zapaleniu trzustki i zagrożenia chorobą nowotworowej. Celem pracy było przedstawienie własnych doświadczeń w wykorzystywaniu różnych mało inwazywnych technik endoskopowych lub laparoskopowych w leczeniu powikłań po zapaleniach trzustki. Materiał i metody:

Więcej…
 
ANALIZA DOSTĘPNEGO WSPARCIA SPOŁECZNEGO U PACJENTÓW ODDZIAŁU CHIRURGICZNEGO Drukuj

Barbara Lelonek, Elżbieta Kamusińska

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Wsparcie społeczne w sytuacji choroby lub ograniczenia sprawności może być rozumiane jako szczególny sposób i rodzaj pomagania chorym, przede wszystkim w celu mobilizowania ich własnych sił i zasobów, aby sami mogli radzić sobie z własnymi problemami. Jest efektem kontaktów międzyludzkich, których celem jest radzenie osobie potrzebującej pomocy w sytuacjach trudnych. Przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że więzy społeczne chronią, minimalizując stres spowodowany chorobą.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]