Reklama
TOM XXIII
OSOBOWOŚĆ W CIERPIENIU NA PRZYKŁADZIE KSIĘGI HIOBA Drukuj

Małgorzata Szerla, Zdzisław Kosztołowicz, Michał Kosztołowicz

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Wstęp: Ból, cierpienie, a także nadzieja wpisane są w egzystencję każdego człowieka. Będąca podwaliną duchowej kultury, Biblia wciąż stanowi niewyczerpane źródło nadziei i duchowego wsparcia dla wielu pokoleń. Inspiracją dla autorów stała się Księga Hioba (586 rok p.n.e.). Cierpienie Hioba wydaje się bliskie współczesnemu człowiekowi a jego osobowość intryguje zarówno leczonych (pacjentów), jak i leczących (lekarzy). Cel: Określenie za pomocą współczesnego narzędzia psychologicznego kwestionariusza osobowościowego Cattella struktury osobowościowej Hioba w cierpieniu - biblijnego bohatera sprzed 2500 lat. Metoda: Drogą retrospektywną, opierając się na ideach aksjomatu Georga Kerschensteinera, na podstawie analizy tekstów Księgi Hioba wyznaczono czynniki osobowościowe: kolejno wyodrębniono fragmenty tekstu opisujące zachowanie Hioba w określonych sytuacjach i umieszczono je w kolumnie ?Opis z Księgi Hioba?, natomiast fragmentom tekstów opisujących zachowanie Hioba przyporządkowano odpowiednie czynniki osobowościowe opisane przymiotnikami przez Ronalda Cattella. Wyniki: 1. Analiza tekstu Księgi Hioba wykazała u cierpiącego Hioba obecność wszystkich 16 czynników osobowościowych wg Cattella. 2. W cierpieniu czynniki te uaktywniły indywidualną strukturę osobowościową tworzącą wymiar: zwątpienia [Q3 (-); H (-); O (+); M (+)] oraz niepewności [Q4 (+); I (+)] z jednoczesną stabilizacją [B (+); C (+); Q1 (+); E (+); N (+); Q2 (+); L (-); G (+)] i zdolnością do komunikacji [F (+); A (+)]. Wniosek: Indywidualna relacja z chorym, poprzez jego strukturę osobowościową, daje nadzieję na realne odniesienie się do jego cierpienia.

 
CHARAKTERYSTYKA ŻYWIENIA DIETETYCZNEGO PACJENTÓW ŚWIĘTOKRZYSKIEGO CENTRUM ONKOLOGII Drukuj

Anna Tokarska, Stanisław Góźdź, Mieczysław Szalecki

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Dieta chorych w szpitalu powinna odpowiadać wysokim standardom żywienia. Prawidłowo dobrana pozwala na zachowanie dobrego stanu zdrowia i powinna być traktowana podczas pobytu w szpitalu jako integralna część procesu terapeutycznego współdecydująca o efektywności leczenia i szybkości powrotu do zdrowia Niedożywienie pacjentów i pogłębienie się tego procesu podczas hospitalizacji negatywnie wpływa na przebieg leczenia i rekonwalescencję. Żywienie w szpitalach na terenie Polski od lat budzi wiele zastrzeżeń i w wielu przypadkach nie spełnia zasad racjonalnego odżywiania zarówno w aspekcie wartości odżywczej, jak i bezpieczeństwa produkcji.

Więcej…
 
POŁOŻNICTWO. MINIONA EPOKA. PRZYCZYNEK DO HISTORII POŁOŻNICTWA Drukuj

Andrzej Malarewicz, Michał Sola

Pełny tekst

STRESZCZENIE
W 1971 roku profesorowie Ireneusz Roszkowski i Stefan Soszka, oceniając aktualny stan medycyny polskiej stwierdzili, że w okresie 25 lat po II wojnie światowej nastąpił, w porównaniu z wczesnymi latami powojennymi, bujny rozwój położnictwa i ginekologii charakteryzujący się przede wszystkim znacznym obniżeniem wskaźników umieralności okołoporodowej matek, płodów i noworodków. Droga do tych osiągnięć nie była łatwa. Przykładem może być tworząca się od 1953 roku białostocka szkoła położniczo-ginekologiczna, której głównym zadaniem, wymagającym jak najszybszego zrealizowania, było zwalczanie poronień kryminalnych, tzw. babkarstwa i zakażeń połogowych.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]