Reklama
Tom XXV
Tom XXV Drukuj

Do pobrania pełna wersja tomu XXV Studiów Medycznych pobierz pdf

 
WSPÓŁCZESNA KONCEPCJA ZDROWIA I JEJ DETERMINANTY Drukuj

Aleksandra Słopiecka

pełny tekst

STRESZCZENIE
Zdrowie jest pojęciem trudnym do zdefiniowania. Ogólnikowy charakter i złożoność wymienionego pojęcia jako zjawiska biologicznego, psychicznego i społecznego oraz trudności metodologiczne, to tylko niektóre przyczyny braku jednoznacznego (ujednoliconego) określenia terminu. Spośród dotychczas wypracowanych określeń oficjalnie uznaną i powszechnie stosowaną jest definicja Światowej Organizacji Zdrowia, która brzmi: „pojęcie zdrowia oznacza stan pełnego, dobrego samopoczucia fizycznego, umysłowego i społecznego (dobrostan), a nie wyłącznie brak choroby lub niedomagania”.

Więcej…
 
FUNDACJA AKTYWNEJ REHABILITACJI JAKO SZANSA W OSIĄGNIĘCIU SAMODZIELNOŚCI I NIEZALEŻNOŚCI OSÓB PO URAZIE RDZENIA KRĘGOWEGO Drukuj

Ewelina Kamińska-Gwóźdź, Romuald Lewicki


pełny tekst

STRESZCZENIE
Celem pracy jest zwrócenie uwagi na działalność Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która jest szansą w osiągnięciu samodzielności i niezależności osób po urazie rdzenia kręgowego.
Wśród organizacji społecznych skupiających osoby niepełnosprawne wyróżnia się działalność Fundacji Aktywnej Rehabilitacji zrzeszającej osoby po urazach rdzenia kręgowego.

Więcej…
 
ROLA PIELĘGNIARKI W REHABILITACJI PACJENTÓW PO ZABIEGACH OPERACYJNYCH W OBRĘBIE JAMY BRZUSZNEJ Drukuj

Anna Kwaśniewska, Elżbieta Kamusińska


pełny tekst

STRESZCZENIE
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powikłaniom związanym z unieruchomieniem i zmniejszoną aktywnością pacjenta w okresie pooperacyjnym jest rehabilitacja wdrażana przed zabiegiem operacyjnym i systematycznie kontynuowana po operacji przez pielęgniarkę pracującą na oddziale chirurgii.
Przygotowanie chorego do zabiegu w trybie nagłym ogranicza się jedynie do podstawowych czynności i procedur umożliwiających przeprowadzenie operacji. Zabiegi wykonywane w trybie planowym pozwalają wykorzystać aspekt profilaktyczny rehabilitacji.
Proces pielęgnowania pacjenta poddanego leczeniu chirurgicznemu zawiera elementarne zabiegi z zakresu rehabilitacji i uwzględnia edukację zapoczątkowującą świadome włączenie się chorego w proces usprawniania. Do działań rehabilitacyjnych wykonywanych przez pielęgniarkę w okresie przedoperacyjnym należy nauka ćwiczeń oddechowych, efektywnego kaszlu i ćwiczeń mobilizujących krążenie obwodowe w ramach profilaktyki powikłań zatorowo-zakrzepowych. Przy realizacji programu rehabilitacji oddechowej u osób w starszym wieku pielęgniarka powinna uwzględnić ograniczenia psychiczne utrudniające naukę ćwiczeń, m.in. brak motywacji, otępienie, zespół depresyjny. Istotne jest, aby pielęgniarka już na początku hospitalizacji zdobyła zaufanie chorego dla prowadzenia rehabilitacji w spokojnej i życzliwej atmosferze oraz podtrzymywania wiary pacjenta w skuteczność prowadzonych zabiegów.

Więcej…
 
NIEKONWENCJONALNE METODY ŁAGODZENIA BÓLU PORODOWEGO Drukuj

Grzegorz Piasek, Olga Adamczyk-Gruszka, Patryk Radomski, Magdalena Koźmińska1, Marek Walczyk

pełny tekst

STRESZCZENIE
Przeanalizowano piśmiennictwo dotyczące znieczulenia porodu. Wykazano, że metody niekonwencjonalne łagodzenia bólu porodowego są metodami bezpiecznymi i mogą być stosowane przez większość pacjentek. Pacjentka może samodzielnie decydować o formie znieczulenia, a jednocześnie w pełni współpracuje z personelem. W drugim okresie porodu zachowane jest uczucie parcia, co zmniejsza ryzyko wystąpienia porodu przedłużonego lub instrumentalnego.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]