Reklama
Tom XXVI
WYBRANE BIOMARKERY W UDARZE MÓZGU Drukuj

Ewa Małgorzata Kołodziejska, Krystyna Mitosek-Szewczyk, Zbigniew Stelmasiak


STRESZCZENIE 
Obecnie prowadzone są poszukiwania biomarkerów uszkodzenia mózgu w ostrej fazie udaru mózgu. Badanych jest wiele czynników, m.in. neurohormon mózgowy peptyd natriuretyczny (z ang. BNP – Brain Natriuretic Peptide) oraz czynnik von Willebranda (vWF) – jeden z czynników układu krzepnięcia. W wielu pracach wykazano, że w ostrej fazie udaru mózgu wzrasta poziom BNP i vWF w surowicy krwi. Im wyższy poziom tych czynników, tym rozleglejszy udar mózgu, a także zwiększone ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu. Wykazano także, że pacjenci z czynnikami ryzyka udaru mózgu mają podwyższone poziomy BNP i vWF w surowicy krwi. Reasumując, można przyjąć, że BNP i vWF mogą być biomarkerami ostrej fazy udaru mózgu, mogą być również czynnikami prognostycznymi ryzyka zgonu pacjenta z powodu udaru mózgu, a w niektórych przypadkach czynnikami ryzyka wystąpienia udaru mózgu. 
Słowa kluczowe: biomarker, mózgowy peptyd natriuretyczny (BNP), czynnik von Willebranda (vWF), udar mózgu.

pełny tekst


Więcej…
 
OBSERWACJA SKUTECZNOŚCI STOSOWANIA APLIKACJI KINESIOLOGY TAPING NA BLIZNY WYKAZUJĄCE TENDENCJĘ DO PRZERASTANIA ILUSTRACJA PRZYPADKU Drukuj

Justyna Pogorzelska, Wojciech Kiebzak, Małgorzata Starczyńska, Marek Zięba


STRESZCZENIE 
Każdy organizm, u którego doszło do uszkodzenia tkanek w wyniku urazu, dąży do jak najszybszego odtworzenia ciągłości uszkodzonych struktur, w wyniku czego w miejscu urazu powstaje tkanka zastępcza – blizna. Skutkiem nieprawidłowego procesu bliznowacenia jest zaburzenie procesu syntezy i rozkładu kolagenu prowadzące w konsekwencji do jego nadprodukcji. W wyniku tego procesu blizna zyskuje nieestetyczny wygląd, jest twarda, gruba, rozrasta się w niekontrolowany sposób. Powstająca blizna stanowi nie tylko problem estetyczny, lecz także prowadzi do zaburzeń czynnościowych w organizmie. W pracy przedstawiono przypadek dwuletniej pacjentki, która doznała oparzenia termicznego prawej stopy i prawego podudzia. W procesie leczenia blizna zaczęła wykazywać tendencję do przerastania. W postępowaniu fizjoterapeutycznym zastosowano Kinesiology Taping. Celem pracy była obserwacja skuteczności stosowania aplikacji Kinesiology Taping na przerastające blizny. 
Słowa kluczowe: blizna, blizna przerostowa, Kinesiology Taping, skuteczność metody KT.


pełny tekst

Więcej…
 
POURAZOWE PĘKNIĘCIE AORTY ZSTĘPUJĄCEJ ZAOPATRZONE ENDOWASKULARNIE - OPIS PRZYPADKU Drukuj

Dariusz Węgrzyn, Izabela Vuksic, Maciej Węgrzyn, Joanna Jarczyńska-Domagała1, Janusz Stępień, Tomasz Zięba, Ireneusz Fatek

STRESZCZENIE 
Opisano przypadek diagnostyki i leczenia pacjenta po wypadku komunikacyjnym w skąpo objawowo przebiegającym stanie zagrożenia życia w postaci pęknięcia aorty. 
Słowa kluczowe: pęknięcie aorty, uraz, operacja endowaskularna.


pełny tekst

Więcej…
 
STYL ŻYCIA GIMNAZJALISTÓW Drukuj

Agnieszka Czerwiak, Grażyna Czerwiak, Małgorzata Kaczmarczyk

STRESZCZENIE

Szkoła jako instytucja koncentruje się głównie na procesie edukacji, problemy zaś wychowawcze ucznia znajdują się na dalszym planie – w tym i obszar jego zdrowia. Z powodów ekonomicznych coraz mniej dyrektorów szkół decyduje się na funkcjonowanie gabinetu pielęgniarki szkolnej. Uczniowie w okresie dojrzewania podatni są na sugestie ze strony grup rówieśniczych, co stwarza ryzyko rozwoju zachowań antyzdrowotnych. Skuteczność podejmowanych działań wynikających z edukacji zdrowotnej wymaga kompatybilności między szkołą a tym, czego uczeń doświadcza w rodzinie. Istotny wpływ na kształtowanie stylu życia i zachowań zdrowotnych jednostki ma rodzina, szkoła zaś jako instytucja edukacyjna powinna być przestrzenią bezpieczną i przyjazną, zapewniającą warunki prozdrowotnego rozwoju. Tworzenie środowiska sprzyjającego zdrowiu i rozwojowi jednostki staje się trudnym wyzwaniem z uwagi na liczne zagrożenia cywilizacyjne. Edukacja zdrowotna jako podstawowy element promocji zdrowia ma na celu wyposażenie osób zdrowych lub/i chorych w wiedzę i umiejętności niezbędne do rozwoju zachowań korzystnych dla zdrowia. Celem przeprowadzonych badań było poznanie preferencji związanych ze stylem życia młodzieży gimnazjalnej. Badaniami objęto 105 uczniów klas III szkół gimnazjalnych w wieku 15–17 lat. Badania własne wskazują, że wśród uczniów występuje przewaga zachowań prozdrowotnych. Nie odnotowano istotnej zależności między płcią a rodzajem deklarowanych zachowań zdrowotnych. Odnotowano błędy dietetyczne związane z częstym spożyciem słodyczy, produktów ze znaczną zawartością soli kuchennej i tłuszczów. Mimo że większość gimnazjalistów deklaruje aktywność ruchową, to tylko połowa potwierdza systematyczną rekreację ruchową. Zaobserwowano niepokojące zjawisko związane z ryzykiem rozwoju lekomanii tj. samoleczeniem i sięganiem po leki bez recepty. Potwierdzono także deficyt umiejętności radzenia sobie ze stresem. 
Key words: zachowania zdrowotne, styl życia, gimnazjaliści, środowisko szkolne.

pełny tekst

Więcej…
 
ELEKTROKONIZACJA SZYJKI MACICY W LECZENIU ZMIAN ZALEŻNYCH OD HPV Drukuj

Olga Adamczyk-Gruszka, Izabela Lewandowska-Andruszuk, Jakub Gruszka, Jan Biskup

STRESZCZENIE 
Od wielu lat stosuje się zabiegi elektrochirurgiczne w leczeniu zmian na szyjce macicy. Niskie koszty zabiegu, duże bezpieczeństwo pacjentki i wysoka skuteczność w leczeniu stanów przedrakowych powodują, że jest to bardzo dobra metoda służąca do realizacji programów profilaktycznych raka szyjki macicy. Szczegółowo omówiono wskazania i wyniki tych zabiegów. 
Słowa kluczowe: szyjka macicy, elektrokonizacja, CIN.

pełny tekst

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]