Reklama
Tom XXVII
OPIEKA PIELĘGNIARSKA WOBEC PACJENTA Z NIEDROŻNOŚCIĄ PRZEWODU POKARMOWEGO Drukuj

Jolanta Kuzka, Katarzyna Kowalska, Aneta Lesiak, Bożena Zboina

STRESZCZENIE
Niedrożność jelit (ileus) jest stanem chorobowym, w którym dochodzi do zahamowania przechodzenia treści jelitowej przez przewód pokarmowy. Jest schorzeniem wymagającym leczenia chirurgicznego w trybie nagłym. Pacjentka A. M. przyjęta do szpitala z rozpoznaniem niedrożności przewodu pokarmowego, który może doprowadzić do wielu powikłań, także do zgonu, dlatego rolą lekarza jest uświadomienie chorej zagrożeń wynikających z tej choroby. Natomiast wiodącą rolę powierza się pielęgniarce poprzez udzielanie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, rehabilitacyjnych oraz rozpoznaniu potrzeb zdrowotnych pacjentki i jej problemów pielęgnacyjnych. Uwzględniono również opiekę po zabiegu operacyjnym oraz edukację pacjentki i najbliższej rodziny, która przyczyni się do odzyskania przez chorą zdrowia 
Słowa kluczowe: niedrożność jelit, niedrożność mechaniczna, opieka pielęgniarska.

pełny tekst

Więcej…
 
STUDIUM PRZYPADKU WODOGŁOWIA Drukuj

Andrzej Malinowski

STRESZCZENIE
Wodogłowie przejawia się jako stałe poszerzenie przestrzeni, w której gromadzi się płyn mózgowo-rdzeniowy. Choroba ta jest wynikiem dysproporcji w obiegu. Poszerzenie może być również spowodowane przez zanik tkanki mózgowej. Wodogłowie zwykle wynika z wady lub choroby mózgu (nowotwory, infekcje). Wodogłowie może powodować otępienie, oligofrenię, jednak ponad 50% przypadków charakteryzuje się prawidłowym lub wysokim IQ. Praca zawiera opis przypadku czaszki osobnika młodocianego płci żeńskiej z wodogłowiem. Dokonano opisu i pomiarów czaszki, a wyniki porównano z danymi dla czaszek z XIX wieku.
Słowa kluczowe: wodogłowie, zanik tkanki mózgowej, centralny układ nerwowy, antropologia, czaszka.

pełny tekst

Więcej…
 
BARIERY SPOŁECZNE W TRANSPLANTOLOGII W OPINII MŁODYCH POLAKÓW Drukuj

Patryk Wojciechowski, Monika Szpringer

STRESZCZENIE
Medycyna transplantacyjna w porównaniu z innymi specjalnościami medycznymi niesie ze sobą wiele problemów zarówno prawnych, etycznych, jak i społeczno-obyczajowych. Cel pracy: Poznanie opinii i wiedzy uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów kierunków medycznych i pedagogicznych z terenu Kielc na temat dawstwa narządów oraz barier społecznych w transplantologii, posiłkując się opinią specjalistów na ten temat. Materiał: Badaniem objęto 304 osoby licealistów i studentów z terenu Kielc. Dodatkowo przeprowadzono 2 wywiady ze specjalistami w dziedzinie transplantologii. Metody: Wykorzystano sondaż diagnostyczny. Narzędziami badawczymi były kwestionariusze ankiety i wywiadu. Wyniki: Przeprowadzone badania pokazały, że młodzież akceptuje transplantologię jako metodę leczenia chorych (95,7%). Większość ankietowanych gotowa byłaby oddać swoje narządy po śmierci (91,1%) oraz organy od zmarłej bliskiej osoby (77,3%). Najczęstszą przyczyną zgłaszania sprzeciwów przez rodzinę zmarłego na pobranie organów w opinii młodych ludzi są przekonania religijne (61,5%), względy emocjonalne (54,6%) oraz nieznajomość problemów medycznych (45,7%). Badana grupa osób wykazuje niski poziom wiedzy na temat transplantologii. Większość ankietowanych chętnie podpisałaby oświadczenia woli (62,5%). Wnioski: Główną barierą w transplantologii wśród młodych Polaków jest niski poziom wiedzy na ten temat, co w znacznym stopniu ogranicza podejmowanie decyzji w tej kwestii w świadomy sposób. W tym celu ważne jest, aby prowadzić różnego rodzaju kampanie edukacyjne dla młodzieży na temat dawstwa narządów. 
Słowa kluczowe: przeszczepianie, śmierć mózgowa, ksenotransplantacje, dawca narządu, bariery społeczne.

pełny tekst

Więcej…
 
OCENA STOSOWANIA PROFILAKTYKI PRZECIWSTARZENIOWEJ SKÓRY W POPULACJI POWYŻEJ 20 ROKU ŻYCIA Drukuj

Joanna Helena Kita

STRESZCZENIE
Cel: Celem pracy była ocena stosowania profilaktyki przeciwstarzeniowej skóry w społeczeństwie powyżej 20 roku życia na podstawie analizy ankiety własnego autorstwa. Materiał i metody: W badaniu wzięło udział 100 osób powyżej 20 roku życia, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, z różnych grup wiekowych o odmiennym wykształceniu. Metodą badawczą był kwestionariusz składający się z 12 pytań: zamkniętych i otwartych. Wyniki: Badania pokazały, że 57% respondentów stosuje kremy przeciwzmarszczkowe, ale większość badanych kupując krem, kieruje się przede wszystkim ceną. Nieznaczna część ankietowanych (17%) uważa, że odpowiedni wiek do rozpoczęcia profilaktyki przeciwstarzeniowej to 18-25 lat. Wnioski: Świadomość ankietowanych na temat przyczyn starzenia się skóry oraz metod przeciwstarzeniowych jest niedostateczny. Istnieje potrzeba szerzenia informacji o metodach profilaktyki przeciwstarzeniowej skóry. 
Słowa kluczowe: starzenie skóry, zmarszczki, profilaktyka, odmładzanie.

pełny tekst

Więcej…
 
WADY POSTAWY W PŁASZCZYŹNIE STRZAŁKOWEJ DZIECI 10-12-LETNICH Z WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO Drukuj

Beata Szczepanowska-Wołowiec, Justyna Drzał-Grabiec, Paulina Sztandera, Jolanta Dudek, Ireneusz Kotela

 

STRESZCZENIE
Wstęp: Celem pracy była ocena wad w płaszczyźnie strzałkowej oraz częstości występowania poszczególnych typów postawy u dzieci 10-12-letnich z terenu gminy Masłów. Określenie kształtu krzywizn przednio tylnych jest jednym z elementów badania i oceny postawy ciała. Materiał i metody: Badania przeprowadzono na grupie 176 dzieci z terenu gminy Masłów w województwie świętokrzyskim. Badania oceny postawy przeprowadzono techniką fotogrametrii przestrzennej, opartą na zjawisku mory projekcyjnej. Wyniki: Najwięcej postaw bardzo dobrych zauważono wśród 10-letnich dzieci. Wnioski: Dominującym typem postawy wśród dzieci 10-12-letnich był typ kifotyczny. Wśród dziewcząt widać częstsze zaburzenia płaszczyzny strzałkowej. Postawy nieprawidłowe występują częściej w grupach dziewcząt niż chłopców. 
Słowa kluczowe: Ocena wad postawy w płaszczyźnie strzałkowej, mora projekcyjna

pełny tekst

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]