Reklama
ROLA BADAŃ CYTOLOGICZNYCH W PROFILAKTYCE RAKA SZYJKI MACICY Drukuj

Olga Adamczyk-Gruszka, Piotr Niziurski, Jakub Gruszka

pełny tekst

STRESZCZENIE
Badania cytologiczne stanowią podstawę cytodiagnostyki zmian szyjki macicy. Wyniki fałszywie ujemne i dodatnie mogą występować w okresie dojrzałości płciowej i okołomenopauzalnym. Liczne zmiany zapalne i degeneracyjne w komórkach stwarzają trudności interpretacyjne rozmazów cytologicznych. Skojarzona metoda cytologiczno-kolposkopowa pozwala na właściwe zakwalifikowanie zmian szyjki macicy do leczenia i uniknięcia błędów.
Celem pracy była analiza skuteczności profilaktyki raka szyjki macicy ze szczególnym uwzględnieniem cytologii złuszczeniowej.


Materiał i metoda. Badanie przeprowadzono w latach 2009–2011, objęło 1216 kobiet w grupie wiekowej od 17. do 68. roku życia. Dokonano analizy cytologii pod kątem zmian zapalnych, wykazując jak duży procent z tej grupy klasyfikowany jest w grupie cytologicznej II.
Wyniki. Na 1216 pobranych badań cytologicznych grupy I i grupy II badanych pacjentek przypada 1143 prawidłowych ocen cytologicznych, które nie wymagają powtórnej kontroli. CIN I wśród badanych kobiet stwierdzono w przedziale wiekowym od 25 do 55 lat, CIN II pojawiła się w grupie wieku 31–35 i 51–55 lat, najwięcej CIN III zaobserwowano w grupie kobiet w wieku 36–50 lat.
Omówienie. Przewlekłe, nieleczone stany zapalne mają znamienny wpływ na powstawanie dysplastycznych zmian śródnabłonkowych małego stopnia, które na skutek zaniedbań ze strony pacjentki mogą przejść w formy dużego stopnia.
Wnioski.
1. Pierwsze badanie cytologiczne powinno być przeprowadzone nie później niż 3 lata po pierwszym stosunku płciowym.
2. Wskazane jest wprowadzenie oprócz cytologicznego badania kolposkopowego jako skryningu testu na obecność DNA HPV.
3. Przyczynowy związek między zakażeniem HPV i rakiem szyjki.
4. Przewlekłe stany zapalne mają wpływ na powstawanie dysplastycznych zmian śródnabłonkowych.

 
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]